Aktualności

Od wielu lat w doniesieniach prasowych dotyczących nowych wdrożeń technologii przyrostowych przewijają się przede wszystkim firmy z branży lotniczej i motoryzacyjnej. Tymczasem niezależnie od nich, coraz bardziej wzrasta liczba firm z branży kolejowej odkrywających zalety jakie niosą ze sobą drukarki 3D.

 

Bombardier – producent pojazdów szynowych, inwestuje w drukarki 3D Stratasys

18/09/19

Od wielu lat w doniesieniach prasowych dotyczących nowych wdrożeń technologii przyrostowych przewijają się przede wszystkim firmy z branży lotniczej i motoryzacyjnej. Tymczasem niezależnie od nich, coraz bardziej wzrasta liczba firm z branży kolejowej odkrywających zalety jakie niosą ze sobą drukarki 3D. W maju bieżącego roku firma Bombardier Transportation – niemiecki producent pojazdów szynowych, znany w Polsce z produkcji tramwajów, zainstalowała w swojej fabryce drukarki 3D Stratasys. Za ich pomocą produkowane są m.in. kanały wentylacyjne, obudowy i uchwyty na kable. Producent wykorzystuje druk 3D także do drukowania narzędzi przyspieszających dostawę i montaż podzespołów.

Bombardier wyposażył zakład w produkcyjną drukarkę 3D Stratasys F900, której obszar roboczy wynosi 914 × 610 × 914 mm i ma możliwość pracy ze specjalistycznymi materiałami inżynieryjnymi. Należy do nich m.in. Ultem 9085 – tworzywo termoplastyczne o wysokiej wytrzymałości, odporności na temperaturę i substancje chemiczne, posiadające certyfikat FST (flame-smoke-toxicity).

Drukarka 3D pomoże firmie przyspieszyć końcową produkcję wewnętrznych i zewnętrznych elementów wagonów, co przełoży się na to, że pojazdy będą szybciej opuszczać fabrykę. Producent będzie mógł także zmniejszyć zapasy części zamiennych, które będą wytwarzane według aktualnych potrzeb, co z kolei przełoży się na niższe koszty funkcjonowania zakładu. Przed wdrożeniem technologii druku 3D, Bombardier stosował włókno szklane i cynę do produkcji elementów – zastąpienie ich ULTEM’em 9085 przenosi firmę na nowy poziom, jeśli chodzi o redukcję kosztów i skrócenie czasu realizacji zamówień.

Drukowane części zostaną dostarczone do przedsiębiorstw kolejowych i tramwajowych działających w Niemczech, Szwajcarii i Austrii, aby pomóc im w ekonomicznej produkcji i szybkiej wymianie elementów.


Drukarki 3D na targach TRAKO w Gdańsku

W dniach: 24-27.09.2019 w Amberexpo w Gdańsku odbędą się 13. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO. W hali G, na stoisko nr 57A CadXpert – oficjalny dystrybutor urządzeń Stratasys, zaprezentuje drukarki 3D oraz wydruki obrazujące możliwości technologii przyrostowych w branży kolejowej.

Źródło: cadxpert.pl